Kronika Karuzeli
– czyli co się u nas działo?

Szafing w Karuzeli - kolejne edycje

Do tej pory przeprowadziłyśmy 7 edycji szafingów - czyli wymiany ubranek, zabawek i akcesoriów dziecięcych, jak również ubrań ciążowych dla przyszłych Mam.

 

Informacje na temat kolejnych edycji będą zamieszczane na naszym Facebook'owym profilu.


Zasady Szafingu są bardzo proste. Każdy uczestnik przynosi do Karuzeli rzeczy, które są mu niepotrzebne, ale są w dobrym stanie, w zamian może zabrać ze sobą przedmioty przyniesione przez innych.


Osoby, które nie mają niczego na zbyciu, uiszczają opłatę w wysokości 5zł.


Przyniesione rzeczy, które nie znajdą nowych właścicieli zostaną przekazane fundacjom wspierającym kobiety i dzieci w trudnej sytuacji życiowej.


Jeżeli ktoś chciałby odsprzedać wartościowe przedmioty (np.: wózki, fotelik) - również zapraszamy :) z zaznaczeniem, iż nabywców na takie przedmioty będzie musiał szukać samodzielnie.


Więcej informacji: Karuzelowy profil na Facebook'u

Zajęcia Aqua Baby

Zajęcia prowadziła psycholog Katarzyna Rostek, instruktorka Aqua aerobiku. Zabawa w wodzie wśród kolorowych sprzętów i zabawek to świetny sposób na stymulację rozwoju dziecka. Zajęcia na basenie korzystnie wpływają na rozwój fizyczny, poznawczy oraz społeczny malucha. Dostarczają dziecku nowych doświadczeń i ćwiczą jego percepcję umysłową. Obecność mamy lub taty w wodzie zwiększa poczucie bezpieczeństwa malucha i umacnia emocjonalną więź między nim a rodzicem.

Szafing dla Mam, Cioć, Sióstr, Babć i wszystkich innych Pań

Zapraszamy w sobotę 16 listopada od godziny 13:00 do godziny 15:00 - wstęp wolny!

 

Zasady są proste, każdy uczestnik przynosi do Karuzeli rzeczy, które są mu niepotrzebne, ale są w dobrym stanie, w zamian może zabrać ze sobą przedmioty przyniesione przez innych. Osoby, które nie mają niczego na zbyciu, uiszczają opłatę w wysokości 5zł.

 

Przyniesione rzeczy, które nie znajdą nowych właścicieli zostaną przekazane potrzebującym osobom z Ukrainy. Pieniądze zebrane od osób, które nie przyniosą niczego na wymianę wydamy na worki służące do spakowania darów oraz ich transport.

Warsztaty chustowe

Zapraszamy 23 listopada od godz.10:00 do 12.00

 

Cena 30zł - konieczne zapisy, ilość miejsc ograniczona.

 

Zajęcia prowadziła Jagoda Kędzierska - doula, psychoterapeutka w trakcie certyfikacji, trener dramy i treningu zastępowania agresji oraz absolwentka Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji na Uniwersytecie Warszawskim. Mama 4- letniego Jerzyka i 7- letniego Wojtka.

Warsztaty Rodzinne „WSPIERAJ MNIE ZE MNĄ”

Zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci w wieku od 1,5 do 3,5 lat i ich rodziców.

 

Pierwsze trzy lata życia dziecka to czas intensywnych zmian. Niemal każdy miesiąc przynosi nowe umiejętności. Często wystarczy dziecku „nie przeszkadzać” w samodzielnym odkrywaniu świata, czasem jednak warto pomóc i wesprzeć. To szczególnie ważne kiedy zbliża się czas pójścia do żłobka czy przedszkola. Zanim nasze maleństwo przeobrazi się w dumnego uczestnika grupy „Skrzatów” czy „Krasnali”, dobrze jest go oswoić z zasadami jakie panują w grupie rówieśników, pokazać mu zwyczaje, jakimi rządzi się grupa przedszkolna, przekonać, że wspólna zabawa kierowana przez Panią może być frajdą.

 

Zajęcia prowadziły:

 

Ania Janik – psycholog ze specjalizacją "Wspierania rozwoju osobowości", absolwentka studiów podyplomowych "Wspomaganie dzieci z problemami rozwojowymi” i Szkoły Trenerów Fundacji Synapsis. Zawodowo i z przekonania, związana z pracą z ludźmi w wieku najmłodszym, młodszym i nieco starszym. Mama 10 letniej Poli i 13- letniego Jasia.

 

Jagoda Kędzierska – psychoterapeutka, trener dramy i Treningu Zastępowania Agresji. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy grupowej i indywidualnej (socjoterapia). Psychoterapeutka NLPt w trakcie certyfikacji. Mama 4- letniego Jerzyka i 7- letniego Wojtka.

Szafing i Giełda Wózków (wrzesień 2013)

21 września odbyła się Giełda Wózków połączona z drugą edycją Szafingu - odwiedziło nas wielu gości, atmosfera była bardzo przyjemna, wszyscy dopytywali o kolejne spotkania!

Warsztat dla Mam prowadzony przez Doulę
o tym, jak znaleźć chwilę wytchnienia będąc rodzicem (czerwiec 2013)

Opieka nad małym dzieckiem to praca 24h na dobę. Wymagająca stałej uwagi, koncentracji i czujności. Obarczona stresem, często lękami i okupiona zmęczeniem.


W zabieganiu można często zagubić kawałek siebie i przeoczyć wiele dobrych chwil i budujących wspomnień. Warto pamiętać, że we wczesnym okresie macierzyństwa rozwijają się tak naprawdę dwie osoby: matka i dziecko. Macierzyńska tożsamość to coś, co musi się w kobiecie narodzić, a wielkie rzeczy najpełniej rozwijają się w ciszy i głębokim kontakcie ze sobą samą.

Szafing (czerwiec 2013)

Szafing dziecięcy czyli wymiana ubranek, zabawek i akcesoriów dziecięcych oraz ubrań ciążowych dla przyszłych Mam.

Klub Młodych Odkrywców (od września 2010)

Celem projektu „Spotkania Odkrywców” jest rozbudzenie ciekawości poznawczej dzieci i dorosłych oraz zachęta do zgłębiania tajemnic współczesnej nauki.


Do tej pory odbyły się zajęcia z cyklu:


Niezbędnik Podróżnika – Jak przepłynąć rzekę z wyładowanym plecakiem? Czy da się zmienić słoną wodę w odświerzający napój?


Pogoda na Naukę - Wiecie jak powstaje wiatr, chmury i deszcz? Chcecie wywołać razem z nami prawdziwą burzę w mini laboratorium i samodzielnie zbudować termometr?


Zimowe Eksperymenty – Dlaczego niedźwiedziom polarnym nie marzną łapy? Czy można zrobić lody bez zamrażalnika? Co sprawia, że śnieg jest tak puszysty?


Kolory - Czym jest światło? Skąd się biorą kolory? Jak powstaje tęcza? Czy oko widzi wszystkie kolory?


Świąteczne Zajęcia Naukowe – Co ma wspólnego śnieg, uprawa roślin i pieluszka? Jak powstają dźwięki, które układają się w znaną melodie kolędy? Czemu rosną pierniki? Dlaczego zimne ognie nas nie poparzą?


Eureka! – czyli co ma pływać, nie utonie -Dlaczego owady „chodzą” po wodzie? Jak samodzielnie zrobić gigantyczne bańki mydlane? Czy można zatopić niezatapialne?


Jestem Odkrywcą - Kim jest Odkrywca tajemnic nauki i przyrody? Czemu czasem można oszukać własny mózg?


Gluty, ciecze i inne paskudztwa - Dlaczego nie wszystkie ciecze można pomieszać? Jak stworzyć zadziwiającą substancję posiadającą cechy ciała stałego i płynu?


Kuchnia czyli laboratorium - Czy zwykłe przedmioty do mieszania i nalewania mogą służyć do wykonania doświadczeń naukowych?!


Tajemnice wnętrza Ziemi - Jak zrobić wybuchające ciasto urodzinowe? Czym jest Pierścień Ognia?


Tajemnica znikających kaczek - Sprawdź jak można zbadać wodę w kałuży, ile rozkłada się w ziemi wełniana skarpeta i skąd pochodzi toksyczny benzen na ulicach i trawnikach Warszawy?


Ciśnienie na chlapanie - Wodna pułapka, wystrzałowa rakieta a nawet fontanna -właściwości ciśnienia i zasady budowy pomp.


Niezwykłe właściwości temperatury - Jak zwiększyć pieniądze za pomocą ognia? Czy ogień może coś stworzyć? Jak za pomocą ciepła i rąk nadmuchać balon? Jak powstają kolorowe płomienie?


Powietrze, z czym to się je? - Czy słyszeliście o pływaniu bez moknięcia, balonowej wadze, ogniu pod wodą?


Odlotowe powietrze - Czy wiecie jak zrobić szybką rakietę wykorzystując tylko cztery przedmioty?


Informacje o kolejnych zajęciach znajdują się w zakładce Młodzi Odkrywcy w menu po lewej stronie

Półkolonie w Karuzeli 2011

Niepowtarzalna atmosfera, dużo atrakcji, zaangażowana kadra i ciekawi goście!


W każdym tygodniu 5 dni tematycznych:


-Kulturalny (np.: kino, teatr, ciekawe muzea)

-Miłośnika przyrody (np.: zoo, gospodarstwo agroturystyczne, zajęcia edukacyjne w lesie )

-Sportowo - survivalowy (np.: basen, zawody, podchody, kręgielnia)

-Znawcy Warszawy (np.: gry miejskie, alternatywne zwiedzanie najciekawszych miejsc w stolicy)

-Spotkania z ekspertem (np.: lekarzem, strażakiem, architektem, fotografem, policjantem)


Radosna i kameralna atmosfera (12 dzieci i 2 wychowawców)

Półkolonie w Karuzeli 2010

W każdym tygodniu dni tematyczne:


MIŁOŚNIKA ZWIERZĄT
KULTURALNY
SPORTOWY
ZNAWCY WARSZAWY
SURVIVALOWY.


Codziennie odwiedzaliśmy interesujące miejsca w zależności od tematu dnia -

np.: Zoo, gospodarstwo agroturystyczne, basen, sale zabaw, kino, teatr, muzea i wystawy interesujące dzieci. Każdego dnia organizowano wielkie gry terenowe, podchody, zabawy fabularne, animacje, zawody i konkursy uczące pracy w grupie, przestrzegania reguł oraz dobrego podejścia do rywalizacji.


Festyn z okazji Dnia Dziecka „Poznaj zabawy Babci i Dziadka” (29 maja 2010)

Projekt edukacyjno-artystyczny "Karuzela" organizuje obchody Dnia Dziecka! w tym roku przygotowaliśmy coś specjalnego. Wspólnie poznaliśmy zabawy naszych babć i dziadków. Co robiły dzieci kiedy nie było jeszcze telewizji i komputerów?


Poczuliśmy czar lat dwudziestych ubiegłego wieku:

Cymbergaj grzebieniowy, kulki, klasy, zośka, biegi na trzech nogach, ciupy, zawody w workach, chłopek, toczenie fajerek, mamidło oraz wiele innych atrakcji i niespodzianek!

Baśniowy Bal Karnawałowy

W kawiarni w centrum Warszawy spotkały się dzieci, aby… obudzić Śpiącą Królewnę (niestety Książę nie podołał temu zadaniu). Dzieci wraz z Damą Dworu Śpiącej Królewny odniosły spektakularny sukces! Królewna nie tylko rozbudziła się na dobre, ale zyskała dobry humor i razem ze wszystkimi uczestnikami Baśniowego Balu Karnawałowego świetnie się bawiła tańcząc, biorąc udział w konkursach, zabawach i czasem nawet trudnych zadaniach przygotowanych przez Jej Damę Dworu.

Mikołajki w Monsoon Cafe

Św. Mikołaj rozesłał zaproszenia dzieciom do Kawiarni Monsoon Cafe, bardzo chciał rozdać im prezenty, lecz nie tylko… Św. Mikołajowi bardzo zależało na tym, żeby dzieci przypomniały sobie o innych tradycjach świątecznych nie tylko, dlatego za nim odwiedził dzieci wysłał tam swoich pomocników Aniołka i Renifera, którzy przeprowadzili szereg zabaw edukacyjnych. W pewnej chwili dało się słyszeć dźwięk dzwonków Św. Mikołaja, który, jak co roku przyniósł ze sobą wielki worek prezentów!

Andrzejkowe Przepowiednie Azjatyckiego Smoka

Andrzejki są zwyczajem znanym tylko w Polsce, ale okazuje się, że w wielu innych krajach ludzie również zajmują się przepowiadaniem przyszłości. W atmosferze zabawy dzieci poznały zwyczaje, potrawy, obrzędy Japonii, Wietnamu, Indii, Chin, Tajlandii. Pracowano z mapą, jedzono pałeczkami, wspólnie parzyliśmy herbatę i oczywiście wróżyliśmy, ale z przymrużeniem oka, każdy uczestnik wiedział, że to tylko zabawa. Andrzejkowe Przepowiednie Azjatyckiego Smoka spotkały się z uznaniem rodziców i na ich prośbę zajęcia powtarzane były, jako lekcja muzealna.

Akademia Pokonywania Strachu

Pierwsza impreza Karuzeli, od której wszystko się zaczęło.
Bardzo smutna i lękliwa czarownica Zosia mieszkająca w Chicago opowiada dzieciom o tradycjach Halloween, jakie kultywowane są w tym kraju. Okazuje się, że bardzo się boi „potworów”, które odwiedzają jej dom i żądają cukierków. Cukierki zawsze gdzieś się jej gubią, więc „potwory” zawsze robią jej jakieś psikusy. Boi się ona wszystkich straszydeł, wydrążonych dyń i sztucznych robaków.
Jej przyjaciółka celtycka znachorka i zielarka już wielokrotnie próbowała wytłumaczyć jej, że nie powinna się bać. Halloween to bardzo stare ludowe święto, równonocy jesiennej, dzień, w którym odchodzi jesień i nadchodzi zima. Tego dnia w Anglii wspomina się zmarłych i wszystkich świętych tak, jak w Polsce. Tylko w Polsce robimy to 1 listopada dzień później i w inny sposób. Poza tym znane z filmów zwyczaje to tylko zabawa i powód do śmiechu.
Dzieci zachęcone przez Celtkę postanowiły pomóc Czarownicy w pokonaniu jej lęku i odniosły spektakularny sukces.